javascript

Auto Klimatyzacja

Czyszczenie klimatyzacji metodą ultradźwiękową

Czyszczenie klimatyzacji metodą ultradźwiękówW ciągu kilku ostatnich lat przetestowaliśmy wiele rozmaitych technik dezynfekcji układu klimatyzacji. Efektem naszych prób i doświadczeń jest decyzja o wprowadzeniu do oferty czyszczenia klimatyzacji poprzez ozonowanie oraz czyszczenie metodą ultradźwiękową, przy zastosowaniu urządzeń i preparatów firmy Wynn’s.

Jest to, naszym zdaniem, obecnie najskuteczniejsza, wśród metod wykorzystujących preparaty chemiczne, metoda czyszczenia układu klimatyzacji. Czyszczenie klimatyzacji metodą ultradźwiękową radzi sobie nawet z bardzo silnymi i trudnymi do usunięcia zanieczyszczeniami, wynikającymi np. z długiego okresu przerwy w użytkowaniu klimatyzacji, albo z rozkładających się resztek jedzenia jak np. mleko albo piwo.

Naszą pozytywną opinię na temat produktów Wynn’ s podzielają serwisy wykonujące czyszczenie klimatyzacji w takich krajach jak: Belgia, Holandia, Szwecja, Wielka Brytania, czy Francja.

Produkt Wynn’s Airco-Clean (środek do czyszczenia klimatyzacji) jest rekomendowany i zalecany przez producentów samochodów: Volvo, Renault, Peugot, Toyota, BMW, Landrover, Jaguar, Porsche, VAG Group.

Normalna eksploatacja samochodu związana jest z powstawaniem groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń, jak choćby:

 • dym tytoniowy – uporczywy, trudny do usunięcia nieprzyjemny zapach,
 • spaliny z innych samochodów – nieprzyjemny zapach,
 • rozlane napoje, jedzenie – nieprzyjemny zapach, rozwój bakterii,
 • pot ludzki – roztocza, nieprzyjemny zapach,
 • wilgoć plus zanieczyszczenia mechaniczne i organiczne obecne w powietrzu – rozwój mikroorganizmów, pleśni i grzybów – nieprzyjemny zapach zgnilizny, reakcje alergiczne, uczucie zmęczenia lub spadek koncentracji
 • materiały, których zrobione są fotele i obicia są korzystnym środowiskiem dla rozwoju roztoczy i pleśni,
 • zwierzęta – roztocza i zapach sierści,
 • rozlane płyny lub smary typu benzyna, olej samochodowy,
 • kiepskiej jakości pachnidła i poprawiacze zapachów.

Na czym polega czyszczenie klimatyzacji samochodowej metodą ultradźwiękową?

Do dezynfekcji używane jest specjalne urządzenie rozpylające skondensowany detergent. Preparat użyty do dezynfekcji jest antyalergiczny, niepalny, nietoksyczny.

Urządzenie wytwarza ultradźwięki o częstotliwości 1.7 Hz, które rozbijają parujący płyn dezynfekujący do postaci mgiełki o średnicy kropel około 5 mikronów. W takiej postaci detergent znacznie skuteczniej dociera w każde miejsce układu klimatyzacji, dezynfekując i czyszcząc również wnętrze samochodu. Mleczko dezynfekujące pokrywa wszystkie odkażane powierzchnie utrudniając rozwój kolejnych pasożytów.


Jakie efekty przynosi czyszczenie klimatyzacji metodą ultradźwiękową?

Czyszczenie klimatyzacji samochodowej metodą ultradźwiękową:

 • usuwa złogi brudnego tłuszczu, kurz, pleśń i inne zabrudzenia z parownika i układu klimatyzacji,
 • usuwa przykre i uporczywe zapachy z wnętrza auta,
 • odkaża układ klimatyzacji i wnętrze samochodu zapobiegając alergiom,
 • niszczy i usuwa mikroorganizmy, roztocza, grzyby i bakterie,
 • usuwa pyłki oraz nikotynę.

Skuteczność produktu w stosunku do bakterii i grzybów zostały przebadane zgodnie z normą: NEN-EN1040; NEN-EN 1275; NEN-EN 1276; NEN-EN 1650; NEN-EN 13697 (clean zanieczyszczenie powierzchni) na następujące drobnoustroje: Pseudomonas aeruginosa (1), Escherichia coli (2); Staphlylococcus aureus (3), Enterococcus hirae (4), Candida albicans (5), Aspergillus niger (6). Stosowane środki powierzchniowo czynne są biodegradowalne zgodnie z metodą OECD 301 AF.

Żródło: http://www.wynnsbutiken.com

Po zakończeniu 40 minutowego procesu czyszczenia mamy pewność, że układ klimatyzacji a także wnętrze samochodu są czyste i wolne od jakichkolwiek zapachów.


Czym różni się czyszczenie klimatyzacji samochodowej metodą ultradźwiękową od czyszczenia klimatyzacji preparatami w aerozolu?

Zabieg czyszczenia klimatyzacji metodą ultradźwiękową wykorzystuje nabój skondensowanego płynu dezynfekującego, którego ilość odpowiada przeciętnie 10 opakowaniom preparatu w aerozolu.

Preparat jest rozbijany do postaci mgiełki, dzięki czemu wielokrotnie zwiększa się efektywność działania preparatu.

Płyn krąży przynajmniej 15 min w układzie klimatyzacji i we wnętrzu samochodu, przez co dociera do wszystkich zakamarków.

Można się o tym przekonać obserwując proces czyszczenia. Patrząc przez szybę do wnętrza auta widzimy, jak mleczna mgła detergentu krąży w kabinie pojazdu.


Czy czyszczenie klimatyzacji samochodowej metodą ultradźwiękową jest lepsze od czyszczenia metodą ozonową?

Założywszy, że obie usługi wykonywane są przez wykwalifikowanego Technika i przy użyciu właściwych narzędzi można powiedzieć, że skuteczność obu metod jest porównywalna.

Czyszczenie klimatyzacji metodą ultradźwiękową daje dodatkowy profit w postaci przedłużonego działania preparatu. Środek dezynfekujący, zanim ulegnie całkowitej biodegradacji, pozostaje we wnętrzu samochodu i spowalnia rozwój pasożytów nawet przez kilka miesięcy.

Czyszczenie klimatyzacji metodą ozonową jest z kolei bardziej ekologiczne i zalecane dla alergików reagujących na działanie substancji chemicznych. Naszym zdaniem czyszczenie klimatyzacji metodą ozonową jest lepsze, gdy z samochodu korzystają małe dzieci.


Jak często należy wykonywać czyszczenie klimatyzacji metodą ultradźwiękową?

W tym temacie większość specjalistów ma zaskakująco zgodną opinię: raz w roku lub co 15 000 km. Nie pozostaje nam nic innego jak zgodzić się z tą opinią. Ma sens, więc warto się do niej stosować.

Zazwyczaj zaleca się przeprowadzenie dezynfekcji układu po zimie. I taki zabieg przeprowadzony raz w roku powinien w zupełności wystarczyć, jeśli po drodze nie przytrafi się żaden „wypadek” typu rozlane mleko.

Zamawiając czyszczenie klimatyzacji warto również pomyśleć o stanie filtra kabinowego. Jego żywotność określa się podobnie jak okres pomiędzy zabiegami czyszczenia klimatyzacji, czyli raz w roku lub co 150 000 km. Zablokowany przez kurz, tłusty osad, sadze itp. materiał filtra blokuje przepływ powietrza, wywołując parowanie szyb. Kolejnym objawem może być, kosztowne w naprawie, zablokowanie silnika dmuchawy.

Rozwijające się w wilgotnej włókninie filtra bakterie, pleśnie i grzyby nie tylko dają zapach stęchlizny, ale i wywołują objawy rozkojarzenia myśli, obniżenia poziomu koncentracji i spadek samopoczucia. Mogą również wywołać reakcje alergiczne.

Montujemy, polecamy i serwisujemy instalacje LPG: BRC instalacje LPGPRINS instalacje LPG do samochodówSTAG instalacje gazowe do samochodówLovato lpg KME Autogas systemsElpigaz